Micii artiști

Luni, 20 februarie 2017, elevii clasei pregătitoare B, îndrumați de doamna profesoară Gabriela Filipciuc, au făcut cunoștință cu operele maestrului Ion Irimescu și au luat parte la un atelier de creație sub îndrumarea domnișoarei documentarist Teodora Moroșanu de la Muzeul de Artă ,,Ion Irimescu”, ajutată de doamna învățătoare Maria Moroșanu.

Copiii au modelat lutul sau plastilina și au încercat să redea forme din natură (copaci, flori, frunze), dar și teme inspirate din opera maestrului – mama și copilul, personaje sau teme din poveștile cunoscute (prințese, corăbii).

Elevii au fost foarte încântați de activitate și și-au exprimat dorința de a mai modela și altă dată în lut. Au experimentat roata olarului adusă de un coleg.

În încheiere, s-a realizat o expoziție cu lucrările finalizate.