I-a plăcut să modeleze materia până ce lua forma visată

În cadrul săptămânii dedicată Zilelor Școlii, elevii clasei a II-a Step by Step, îndrumați de doamnele profesoare Iuliana Ivanov și Paulina Ivanov, au desfășurat o activitate numită „Pe urmele maestrului…”.

Aceasta a urmărit îmbogățirea cunoștințelor despre viața și opera artistică a mentorului școlii; trezirea interesului pentru ceea ce este valoros în artă.

Cu această ocazie, elevii au adus diferite informații legate de viața artistului, imagini ale sculpturilor sale și chiar desene realizate cu propriile mânuțe, inspirate de temele abordate de artist.

Clasa a fost împărțită în centre de lucru, unde au fost selectate și sintetizate aspectele reprezentative.

La final, fiecare echipă ne-a impresionat cu afișul realizat. Rezultatele muncii au fost expuse pe holul principal al școlii.

Felicitări, copii! La mulți ani, Școală!