Frumosul în școala mea

În cadrul manifestărilor dedicate Zilei școlii, elevii clasei a II-a A, coordonați de profesor învățământ primar Nicoleta Axinte, au desfășurat miercuri, 22 februarie 2017, activitatea cu tema „Frumosul în școala mea”.

Concepută în parteneriat cu Muzeul de Artă „Ion Irimescu”, activitatea, un atelier de grafică, a avut ca scop înțelegerea, crearea și redarea esteticului din lumea înconjurătoare, dar mai ales cunoașterea vieții și operei Maestrului Irimescu.

Fiind îndrumați de documentarista Teodora Moroșanu, elevii au creat lucrări artistico-plastice interesante, îmbinând tehnici de colorare, tăiere, lipire.

Colajele realizate au fost expuse în școală, dar și la muzeu, încântându-i pe colegi, părinți, profesori, vizitatori.