Excursii tematice la sfârșit de an școlar

Spre sfârșitul anului școlar, elevii școlii noastre au participat la o serie de excursii organizate în județ și în afara acestuia. Având caracter recapitulativ și evaluativ, aceste activități au urmărit dezvoltarea orizontului de cunoaştere prin îmbinarea cunoştinţelor din toate ariile curriculare cu specificul cadrului natural şi al locuitorilor regiunilor străbătute.

Excursie tematică: „Cetăți și castele transilvane”
Coordonator: profesoara Duduman Angelica
Participanți: elevi din clasele a VI-a B, a VII-a B, a VII-a C
Însoțitori: d-na profesoară Ciuruș Liliana, d-na administrator Ioniță Daniela, d-na Anton Magda, în calitate de părinte.
Traseu: Fălticeni – Sighișoara – Sibiu – Brașov – Berca (Vulcanii Noroioși) – Fălticeni
Perioada: 11 – 14 iunie

Excursie tematică: „Să cunoaştem frumuseţile, bogățiile județului nostru şi îndeletnicirile locuitorilor acestuia!”
Organizatori: prof. înv. primar Suliman Carmen, Moroșan Silvia și Dulgheriu Sabina
Participanți: elevii din clasele a IVa SbS și a IV-a B
Traseu: Fălticeni – Mălini – Gura Humorului – Moldovița – Sucevița- Fălticeni
Perioada: 11 – 12 iunie

Excursie tematică: „Să cunoaștem valorile istorice, culturale și turistice ale județului Neamț”
Organizatori: prof. înv. primar Filipciuc Gabriela și Cozma Marcela
Participanți: elevii din clasele I B și a III-a B
Traseu: Fălticeni – Boroaia – Târgu Neamţ – Piatra Neamț – Târgu Neamţ – Fălticeni
Data: 6 iunie

Excursie tematică: „Frumusețile județului Neamț”
Organizator: învățătoarele Pavel Lucica, Săvoaia Iuliana
Participanți: elevii din clasa a III-a SbS
Traseu: Fălticeni – Târgu Neamț – Fălticeni
Obiective turistice: Cetatea Neamțului, Casa Memorială Ion Creangă, Casa Memorială Mihail Sadoveanu, Mănăstirile Secu, Sihăstria, Agapia, Rezervația Naturală Neamț
Perioada: 13 iunie

Excursie tematică: „Învățăm și ne distrăm”
Organizatori: prof. înv. primar Ilișescu Delia, Purdilă Cătălina, Ceparu Irina
Traseu: Fălticeni – Suceava – Ilișești – Fălticeni
Obiective turistice: Planetariul Suceava, Muzeul de Științe Naturale Suceava, Muzeul de Istorie al Bucovinei, Cetatea de Scaun Suceava, „Betty Ice” Suceava, Grădina Zoologică Ilișești.
Data: 16 iunie 2015

Pe lângă datele și impresiile culese pe toată durata excursiei, elevii „s-au îmbogățit” cu bucurie, entuziasm, încântare, relaxare, bună dispoziție … „pregătindu-se” pentru perioada vacanței de vară.