Cursuri pentru părinți

Marți, 17 mai 2016, a avut loc lectoratul cu părinții de la Școala Gimnazială ”Ion Irimescu”. Tema acestei întâlniri a fost ”Greșeli de evitat și principii de urmat în educarea copiilor”. Activitatea s-a desfășurat sub forma unui curs de două ore pentru părinții elevilor de la învățământul primar.

I-am avut ca parteneri pe membrii Asociației TRI-O Suceava reprezentați de domnul Radu Liviu Teleagă, cel care a susținut și cursul.

Scopul acestui curs a fost de a îmbunătăți relațiile de comunicare și afectivitate părinte-copil , precum și de a îmbunătăți relația părinte – elev – școală.

Cei 50 de părinți care au participat la acest curs au apreciat inițiativa școlii de a-i sprijini în educarea copiilor și și-au exprimat dorința de a mai participa și la alte activități similare.

În cadrul parteneriatului cu Asociația TRI-O se vor desfășura și alte activități educative și de formare adresate părinților și elevilor.