Concursul național de geografie ”Terra” s-a desfășurat la Școala Gimnazială ”Ion Irimescu”

Astăzi, 06 februarie 2016, a avut loc Mica Olimpiadă de geografie – Terra la Școala Gimnazială ”Ion Irimescu” din Fălticeni.

Concursul este adresat elevilor din clasele V – VII, constând într-o probă scrisă care a durat 90 minute și a cuprins diferite tipuri de itemi susținuți pe suport grafic și cartografic.

Au participat un număr de 85 de elevi din zona Fălticeni. S-au calificat elevii care au obținut peste 80 de puncte pentru etapa județeană.

Subiectele concursului pot fi vizualizate aici (parola madrid): clasa a V-a, clasa a VI-a, clasa a VII-a.

Rezultatele finale ale concursului Terra (după contestații) pot fi urmărite aici.

Rezultatele concursului Terra (înainte de contestații) pot fi consultate aici.