Am sărbătorit Ziua Internațională a Francofoniei

În fiecare an, în perioada 15 – 20 martie, se desfășoară în școala noastră activități dedicate Săptămânii Francofoniei.

Anul acesta am decis să sărbătorim Ziua Internațională a Francofoniei prin cântec.

Grupul Școala 2 Band, coordonat de profesoarele Maria Luncănița și Anca Nastasă, a participat duminică, 19 martie 2017, la Festivalul Județean Soyons Francophones, găzduit de Casa de Cultură din Gura Humorului.

Acest festival, aflat deja la a patra ediție, este inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava și organizat cu sprijinul Colegiului „Alexandru cel Bun” și a Centrului Cultural Local, instituții din orașul gazdă.

Scopul festivalului este acela de a promova limba franceză și valorile culturale franceze.