Am participat la festivalul județean „Soyons Francophones” de la Gura Humorului

În perioada 19 – 23 martie am desfășurat în școala noastră activități dedicate Săptămânii Francofoniei.

Seria de activități s-a încheiat sâmbătă, 24 martie 2018, cu participarea la festivalul județean „Soyons francophones” , găzduit de Casa de Cultură din Gura Humorului.

Cei 30 de elevi din grupul „Școala 2 Band”, coordonat de profesoarele Maria Luncănița și Anca Nastasă, au încântat auditoriul cu o piesă în limba franceză intitulată „Sur ma route”.

Acest festival, aflat deja la a cincea  ediție, este inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava prin inspector școlar profesor Constantin Tiron și organizat cu sprijinul Colegiului „Alexandru cel Bun” din Gura Humorului  și a Centrului Cultural Local.

Scopul festivalului este acela de a promova limba franceză și valorile culturale franceze.