Activități dedicate Centenarului Marii Uniri

Pe parcursul lunilor noiembrie și decembrie, elevii clasei a II-a B desfășoară activități dedicate Centenarului Marii Uniri.

Activitățile au avut drept scop cinstirea Centenarului 2018 și însușirea unor cunoștințe despre istoria românilor.

Vizionând filme dedicate marilor personalități care au contribuit la realizarea Unirii, elevii au înțeles că anul 1918 reprezintă în istoria poporului român anul triumfului idealului naţional, anul încununării victorioase a lungului şir de lupte şi sacrificii umane şi materiale pentru făurirea statului naţional unitar.

Ei au conștientizat ce a însemnat Unirea pentru români refăcând un puzzle cu provinciile românești și rezolvând rebusuri.

Au aflat informații despre portul popular, au realizat marionete cu personaje îmbrăcate în costume populare și căsuțe din diferite materiale. Au învățat dansuri populare și cântece patriotice.

La final au realizat o expoziție cu lucrările confecționate pe parcursul proiectului.

Suntem mândri pentru că suntem români. România, la mulți ani!