Cum se acordă bursele școlare în anul școlar 2024-2025

În perioada 16 septembrie – 3 octombrie 2024 se pot depune referate/dosare în vederea obținerii de burse scolare.

1.BURSA DE MERIT + BURSA DE REZILIENŢĂ

(1) Bursele de merit se acordă după cum urmează:

a) elevilor din fiecare clasă de gimnaziu și liceu, cu medii generale pe anul școlar anterior egale sau mai mari de 9,50; în situația în care prin aplicarea procentului de 30% nu sunt cuprinși toți elevii cu medii generale anuale mai mari sau egale cu 9,50, lista va fi extinsă pentru a-i cuprinde și pe aceștia;

b) elevilor din fiecare clasă a V-a, cu media primelor două intervale de învățare din anul școlar în curs mai mare sau egală cu 9,50; în situația în care prin aplicarea procentului de 30% nu sunt cuprinși toți elevii cu medii mai mari sau egale cu 9,50, lista va fi extinsă pentru a-i cuprinde și pe aceștia (referat în luna ianuarie 2025);

d) elevilor de gimnaziu și liceu, inclusiv învățământ profesional și dual, care au obținut premiile I, II sau III la etapele județene ale olimpiadelor școlare recunoscute de Ministerul Educației, premiul I la etapele naționale ale concursurilor/ competițiilor școlare și extrașcolare, recunoscute de Ministerul Educației, elevilor care au obținut medalia de aur/locul I la campionatele naționale organizate de federațiile sportive naționale olimpice/probe olimpice.

(2) Bursele de reziliență se acordă după cum urmează:

a) elevilor de gimnaziu și liceu, inclusiv învățământ profesional și dual, care au obținut cel puțin media generală 7 în anul școlar anterior celui în care se acordă bursa, în ordinea descrescătoare a mediilor general

b) elevilor din fiecare clasă a V-a, cu media primelor două intervale de învățare din anul școlar în curs mai mare sau egală cu 7, în ordinea descrescătoare a mediilor (referat în luna ianuarie 2025);

d) elevilor cu afecțiuni oncologice și/sau cronice școlarizați, pentru o perioadă mai mare de 4 săptămâni, în cadrul „Școlii din Spital” sau la domiciliu, în anul școlar următor în unitatea de învățământ la care au fost înmatriculați anterior.

(3) Numărul de elevi beneficiari ai bursei de merit acordate pe bază de medie, cumulat cu numărul de elevi beneficiari ai bursei de reziliență, acordată pe bază de medie, este de 30% din numărul de elevi ai fiecărei clase de gimnaziu și de liceu.
.
Pot primi bursa de merit şi bursă de rezilienţă doar elevii promovati la toate disciplinele si media 10 la purtare în anul școlar 2023-2024

BURSELE DE MERIT şi cele DE REZILIENŢĂ se acordă elevilor pe baza rezultatelor obținute conform prevederilor art.7 din OME NR. 5518/2024 LA PROPUNEREA DIRIGINTELUI (referat).

Referatul întocmit de prof. diriginte va conține (pentru elevii propuși pentru bursă de merit şi bursă de rezilienţă) CNP-ul elevului.

Pentru anul școlar 2024—2025 cuantumul bursei de merit este 450 lei/luna, pe perioada cursurilor școlare.

Pentru anul școlar 2024—2025 cuantumul bursei de rezilienţă este 300 lei/luna, pe perioada cursurilor școlare. Nu se ia în considerare nivelul venitului mediu pe membru de familie