Învățăm de la păsări

Din 1906 data de 1 aprilie a devenit cea mai veche sărbătoare din calendarul mediului, moment în care a fost semnată Convenția Internațională pentru Protecția Păsărilor. La început de aprilie se întorc păsările călătoare, după ce au stat departe de frigul iernii.

Elevii clasei pregătitoare Step by Step, de la Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni, au descoperit multitudinea de păsări din țara noastră, frumusețea acestora.

Ne-am oprit la un vestitor al primăverii: rândunica.

Am memorat versuri, am desenat, ne-am jucat cu cartonul și rândunele am realizat.

Am fost surprinse de răspunsurile primite de la elevii mei la întrebarea „Ce învățăm de la păsări?”:

„Păsările ne învăță să fim buni, trilurile lor sunt gratuite.”

„Ne fac să zâmbim. Chiar dacă suntem triști zâmbim când le vedem frumusețea, penajul.”
„Ne învață să fim puternici, curajoși, să zburăm ca ele.”

„Învățăm de la ele să ne întoarcem la casa părintească și după ce vom crește, vom fi adulți, așa cum se întorc ele la vechile cuiburi în fiecare an.”

Unul dintre vestitorii primăverii este și rândunica.

Au învățat câteva versuri care descriu rândunica și comportamentul acesteia.

„Sub streașina de la casă,
Rândunica inimoasă
Face cuib rotund din lut
Pentru pui, și un așternut
De puf moale pregătește.
Când e gata, ea clocește
Ouă mici cât o alună.
Din văzduh gâze adună.
Are roșu sub bărbiță,
Coada ca o furculiță,
Pieptul alb ca de mireasă,
Spate negru de mătasă.
Toamna se duce din țară, primăvara vine iară.”

Copiii au desenat după indicații rândunele, și după un model au reușit să realizeze fiecare câte o rândunică din carton.

Profesori învățător primar Carmen Suliman & Dana Brăneanu