Pachețelul sănătos

Cea mai mare provocare pentru părinți, atunci când își pregătesc în fiecare zi copiii pentru școală, este pachețelul cu gustarea pentru pauza de masă.

Negocieri se fac de fiecare dată deoarece copiii doresc dulciuri și fast food, iar părinții ceva mai sănătos.

Ne-am gândit astfel să venim în întâmpinarea părinților și să formăm obiceiuri sănătoase la școală ca apoi să devenă zilnice.

Am discutat despre preferințele lor culinare, s-au informat despre beneficiile fructelor și legumelor.

Au descoperit despre grozăvia mărului care este rotund, roșu, aromat și poate fi consumat în multe feluri. Am stabilit împreună niște reguli pe care le vom respecta cu toții.

Astfel la școală pachețelul trebuie să conțină mâncare sănătoasă, gătită în casă, fructe și legume.

Interesul fiind stârnit micuții s-au întrecut încercând să dea chiar și o formă deosebită fiecărui sandviș.

Poftă bună la bunătăți sănătoase!